-HAMAS, HAMADALLAH’I HEDEF ALAN SALDIRIYI KINADI

0

GAZZE(ANKA) –Filistin Yönetim, bugün Gazze’de Filistin Başbakanı Rami Hamdallah’ın konvoyuna düzenlenen saldırı konusunda Hamas’ı sorumlu tutarken Hamas hem saldırıyı hem de suçlamayı kınadı.


Hamas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hamas, Filistin Başbakanı Rami Hamdallan’ı hedef alan eylemi kınıyor ve bunu, Gazze’deki güvenliği istikrarsızlaştırma ve ulusal birliği sağlama çabalarını baltalama girişiminin bir parçası olarak görüyor” dedi. Ayrıca açıklamada Filistin Yönetimi’nin saldırıdan Hamas’ı sorumlu tutması da eleştirildi.


Bu arada, El Cezire’ye konuşan Gazze İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad El Buzom, saldırıdan Hamas’ı sorumlu tutulmasının “siyasi bir boyutu” olduğunu belirtti. Sözcü, “Gazze’de bizler, tüm konvoy ve heyetlerini karşılarken tüm güvenlik önlemlerini alıyoruz, özellikle başbakanın Gazze’ye girdiğinde” dedi.


“Biraz önce bazı şüphelilerin göz altında alındı” bilgisini de veren sözcü, saldırının arkasında kimlerin olduğunu ortaya çıkarmak için bir soruşturmanın başlatıldığını da kaydetti.


Haberde, iki Filistinli örgüt olan El Fetih ve Hamas’ın bir ulusal birlik hükümetini kurmaya yönelik olarak Ekim 2017’de Kahire'de bir uzlaşı anlaşmasını imzaladığı, ancak anlaşmayı uygulama çabalarında engellerle karşılaşıldığı anımsatıldı. (ANKA) (CN/MLT)

Cumhuriyet Postası

Yorumlar