-KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞBAKAN YILDIRIM’A ‘ŞEKER’ YANITI (2/SON)

0

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şeker fabrikaları zarar etmiyor, şeker fabrikalarına zarar ettiriliyor. Binali Bey şeker fabrikalarıyla ilgili diyor ki  ‘fabrikalar özelleştikten sonra kapanacak gibi bir şey yok, en az 5 sene boyunca üretim yapacak’.  Süreyi vermiş. 5 sene üretim yapacak altıncı sene kapanacak” dedi.


Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:


“Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Baskı ne kadar fazla olursa olsun asla ve asla bizi yıldıramaz. Çünkü biz Kuvayi Milliyeciyiz. Biz bu ülkeye  demokrasiyi getireceğiz.


Şimdi şeker fabrikalarını özelleştirme istiyorlar. Size sözüm söz özelleştirseler dahi onları alıp köylüye yeniden vereceğiz.


-“SEN GAYRİ MİLLİSİN”-


Bir zat gitti Libya’ya, Kaddafi’nin konuğu oldu. Kaddafi’nin elinden ödül aldı. Ayrıca 60 bin dolar para aldı. Gazeteciler sordular, bu parayı şehit ve gazetecilere vereceğim dedi. Defalarca sordum. Bu 60 bin lirayı kime verdin? Bugüne kadar ağzından tek cümle alamadım. Gideceksin, diyeceksin, bu parayı gazilere alıyorum, şehit yakınlarına alıyorum, alacaksın 60 bin doları cebine atacaksın, sonra da kalkacaksın ben yerliyim ve milliyim diyeceksin. Sen gayri millisin kardeşim.


-“ANAYASA RAFA KALKMIŞ”-


Asker linç edilecek ve sen linç edilenleri koruyacaksın. Sonra çıkıp diyeceksin ki efendim Türkiye’de demokrasi var. Ne demokrasisi kardeşim. Demokrasi rafa kalkmış. Anayasa rafa kalkmış. Bunların hiçbirisi çalışmıyor.


-“DEMOKRASİ DEVRİMİNİ YAPACAK OLANLAR DA BU ÜLKENİN KADINLARI OLACAKTIR”-


Adalet Yürüyüşü yapmıştık. Çanakkale’den Ankara’ya da 3 kadın kardeşimiz yürüyor. Ben seslerini duydum. Onlara destek veriyorum. Cumhuriyet nasıl bir kadın devrimiyse demokrasiyi de gerçekleştirecek olan 2019’da demokrasi devrimini yapacak olanlar da bu ülkenin kadınları olacaktır.


Ama kadınlarımızın bir derdi var. Uyuşturucu bataklığına sürüklenen çocuklar. 2004 yılında 12 bin 656 kişi uyuşturucu tedavisi görürken 2016’da 273 bin 81 kişi tedavi görüyor. Daha acı olanı ise uyuşturucu yaşının 10’a inmiş olması.


-“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EDECEĞİNE ŞEKER FABRİKALARINI KAPATIYORSUN”-


Uyuşturucu ile mücadele edeceğine gazetecilerle mücadele ediyorsun, uyuşturucu ile mücadele edeceğine milletvekilleriyle mücadele ediyorsun, uyuşturucu ile mücadele edeceğine şeker fabrikalarını kapatıyorsun.


Meclis’i bombalayanla gazetecilere aynı ceza veriliyor. Görüşü ne olursa olsun bütün gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Bazı köşe yazarlarına hatta bir köşe yazarına ‘köşe yazısı yazmayacaksın’ diye saraydan emir geliyor ve o köşe yazarı yazı yazamıyor. 'Siyasi içerikli yazı yazmayacaksın'.


Sağlıkta reform… Ama bir bakıyorsunuz tamamı yalan. Niye yalan? Evde musluğu açtığında 5 çeşit vergi ödüyorsun. Elektrik düğmesine bastın 4 çeşit vergi ödüyorsun. Hastaneye gittiğin zaman 9 çeşit ödeme yapıyorsun. Kaç kişi acile gidiyor. Türkiye’de acile giden 78 milyon nüfus var  2015’te, o tarihte acile giden 110 milyon 915 bin 407 kişi.


Benim zamanımda açık 2 milyar 200 milyon liraydı. Şimdi açık 30 milyar lirayı aşmış durumda. Şimdi ben Recep Bey’e soruyorum, Recep Bey bu SSK’yı kim batırdı? 30 milyar açık var. Ben mi batırdım, sen mi batırdın? Sen SSK’yı batırdın.


-“ŞEKER FABRİKALARI ZARAR ETMİYOR, ŞEKER FABRİKALARINA ZARAR ETTİRİLİYOR”-


Şeker fabrikalarını satıyorlar.  Alpu Ovasına kömür santrali yapacaklar. Niçin, millet zehir solusun diye.


Şeker fabrikalarını satacağız diyorlar.


Diyorlar ki ‘şeker fabrikaları zarar ediyor. Özelleştirdiğimiz zaman kar edecek, daha fazla istihdam yaratacak’. İnanıyor musunuz. Vallahi de billahi de yalan. Şeker fabrikaları zarar etmiyor. Şeker fabrikalarına zarar ettiriliyor.


Millete ne söylüyorlar, yalan söylüyorlar.


-BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ-


Sayın Başbakan’ın yaptığı bir açıklamayı okuyayım. Binali Bey şeker fabrikalarıyla ilgili diyor ki  ‘fabrikalar özelleştikten sonra kapanacak gibi bir şey yok, en az 5 sene boyunca üretim yapacak’.  Süreyi vermiş. 5 sene üretim yapacak altıncı sene kapanacak.


-“BIRAKIN 3 YILI 3 SAAT BİLE ÇALIŞTIRMADILAR”-


Balıkesir SEKA’yı sattılar. En az 3 yıl çalıştırma mecburiyeti vardı. Bırakın 3 yılı 3 saat bile çalıştırmadılar, fabrikayı kapattılar.


Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi güçlü bir şirket, niye kapatıyorsunuz? 25 fabrikası var bu şirketin. 1 milyon kişi şekerden geçiniyor. Yarattığı katma değer 3 milyar doları aşıyor. Şimdi bunları satacağız diyorlar. Sonra kapatılacak. Nişasta bazlı şekere imkan sağlanacak. Nişasta bazlı şekeri kim kullanıyorsa onun ürünlerini satın almayın. Şeker pancarından kim şeker üretip kullanıyorsa o ürünleri alacağız.


-"SİZ GAYRİ MİLLİSİNİZ, GAYRİ YERLİSİNİZ"-


Bunlar en milli değerleri satıyorlar. Ne diyorlar, biz milliyiz biz yerliyiz, hadi canım sizde. Siz gayri millisiniz, gayri yerlisiniz. Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına değil siz yabancılara hizmet ediyorsunuz. Yabancıların çıkarlarını savunuyorsunuz. Cargill’in çıkarlarını savunuyorsunuz. Amerikan firmalarının çıkarlarını savunuyorsunuz.


Türk Telekom’un yüzde yüzü yerliydi ve milliydi, kime satıldı, yabancılara. Hani siz milliydiniz? Yabancıya her türlü kıyak vatandaşa gelince vergi.


Bunların yerliliği ve milliliği yoktur. Bunlar gayri millidirler. Türkiye’nin baş belasıdırlar. Yabancılara ve tefecilere çalışıyor bunlar. 26 ülkeden et ithalat ediyoruz. Şimdi Rusya’dan et ithalat ediyorlar. Götür sarayda bunları ye kardeşim. Millete besmelesiz et yedirme diyoruz.


Müteahhitler konfederasyonu başkanı bir açıklama yapıyor. Emekliler yürüyor biber gazı yiyorlar. Hadi müteahhit kardeşlerim biber gazı hayırlı olsun." (ANKA/SON)


(MG/MLT)


 

Cumhuriyet Postası

Yorumlar